Friday, September 26, 2014

Coupons Don't Work For Me

I know people who are "coupons-ers". They spend over $100 and only pay $20 for it. I have attempted to use coupons but they just don't work for me.

I am not super organized. That is a necessity.

I do not have the room to store a "stock pile" of items. That too is a necessity.

I primarily shop the perimeter of the market. Boxed and canned items are a necessity.

We get all of our pork and meat from Rohrbach Farm. This is a my good friend's family. The don't use any hormones. They are grass fed. The pig (Hamlet) is a 4H project of one of the grandchildren. The pig has been massaged! We know where our stuff is coming from. It might be pricey to some but it is peace of mind to us!

OK, I inventoried my cabinet. That's another thing that many will gasp at. I only keep what I use. We don't live an hour away from a grocery store. I don't NEED to keep a stocked anything...frig, cabinet, pantry.


I currently have:

  • Half a box of lasagna noodles
  • A jar of store brand spaghetti sauce (no sugar in the store brand). It is also $1.00
  • Four cans of assorted beans
  • One can of corn
  • Two boxes of spaghetti
  • Two packs of tortillas (no sugar added)
  • A box of soft and hard taco shells
  • One box of Kraft Mac & Cheese
  • Two cans of Beef-a-roni

Uh, yeah that's it.


Here is my meal plan for the week:

  1. Burgers
  2. Chicken Quesadillas
  3. Pasta with meatballs
  4. Pork (not sure what yet. Maybe a roast in the crock.)

I plan only four meals because if there are left overs then it's Fend For Yourself night.

I like to have pizza on Fridays. There is always some left over because Daniel isn't a big pizza lover.


I want everyone to eat breakfast. I would love if they would have a bowl of boxed cereal. I grew up on Fruit Loops, Frosted Flakes and Cookie Crisp. The children have never been in to it. They might eat boxed cereal twice a month. I have frozen chocolate chip waffles in the freezer. They have been in there for weeks. Yogurt. On occasion. It's hit or miss. Sometimes Daniel will want a sausage & bacon sandwich on a mini-bagel. Sometimes. I can get Amanda to eat scrambled eggs. Curtis likes to eat "the healthy" stuff (ha ha, it's all filled with sugar) like Basic 4. I will buy it occasionally. I like Kashi Cereal. The ones I eat do not have added sugar but they do have "cane syrup". Kashi has coupons also!

I eat scrambled eggs, steel cut oats or a smoothie for breakfast.


Here is my grocery list:

Bananas (for spinach smoothies. We have plain Greek yogurt and fresh spinach already in the frig.)
Bread (Nature's Own has sugar but doesn't have the High Fructose Corn Syrup)
Cheese Sauce for Amanda. (Hoping to find a coupon for this).
Shredded Mozzarella Cheese
Shredded Taco Cheese
Creamer (for Curtis. I don't use flavored creamer PLUS it has trans fat in it). Coupon item.
Dryer Sheets (coupon item).
Dish Liquid (coupon item).
Eggs (Not sure if I can get a coupon for these babies).
Snack bags (coupon maybe?)
Limited snacks

Snacks. Let's talk about snacks. My children have no self control. If I have them they will eat them. I hide them and they find them. I have resorted to hiding food in my bedroom. I am totally and completely serious. The only way to stop them from eating themselves in to oblivion...

the state of being unaware or unconscious of what is happening

 ...is to NOT have it in the house.

They both are allowed to pick one salty and one sweet. That is four snacks.

Daniel has said that he wants TWO salty snacks. He will pick Doritos (MSG, eww gross but so good), Funions (I won't even dignify my opinion on that), Chex Mix, Pringles/Chips and Pretzels.

Amanda wants crackers and cookies.

Last week the snacks were Chewy Chocolate Chip, Pretzel Sticks, Club Crackers and Doritos.

I think I can find coupons for most of the snacks they like.

I used the snack bags to divide out the lunch portions and then what is left goes on the snack "spinner". If they decide to eat everything on Monday then "oh well".

I won't buy ice-cream if it is more than $2.50 a carton. Redners has been having a wacky sale of something like $2.34, so we stocked up. Everyone gets their own flavor. And again, if you want to eat it all on Monday then "OH WELL".

I will never have big savings because I never have big orders. My goal is $50 a week. That's just a goal. I never make it but it's something to shoot for.

Coupons just don't work for me for food items.